historie

KÚB

Vznik trepské hudební skupiny „ Kamarádi údolí Berounky"

 

V roce 1969 jsme se já Jirka Pokorný, brácha Milda , bratranec Tonda Veverka a Jirka Hošek (Grizlák) na chatě v Račicích pozvolna v hospodě připojili ke starejm muzikantům Božovi Boučkovi, Vendelínu Kášovi a bratrům Karlovi a Kamilovi Fleišneibrům.

V Berouně jsme ze začátku hráli sami tři, většinou v hospdě u Císařů ( U Prchalů).

Brzo se k nám přidali bratři Láďa a Jindra Jiravové. Hráli jsme v sestavě: Milda Pokorný - tahací harmonika, Tonda Veverka - kytara, Jirka Hošek - kytara, někdy housle,mandolína i trumpeta, Jirka Pokorný - kytara, Láďa Jirava - kytarbanjo, Jindra Jirava - basa..

 

Nějakou dobu jsme v tomhle uskupení hráli po restauracích na trati Beroun - Zbečno. Absolvovali několik potlachů a kamarádských posezeních v Berounských hospodách.

Časem se přidal Luboš Čermák (Evžen) na dvanáctistrunnou kyraru a Vilém Vlček, na kytaru.

Za nějakou dobu odešel Jindra Jirava a Vilda Vlčků začal hrát na basu. Potom odešel Láďa Jirava, mě udělal táta truhlář za pomoci kamarádů zámečníků pomalu ze všech fabrik v Berouně pětistruné banjo, takže mohu prohlásit že v roce 1971 jsem byl jeden z prvních banjistů v Berouně.

 

Nemůžu nevzpomenot, že nás, všechny hráče na strunné nástroje naučil legendární Bobeš Holeček st. , tremp ze Slunečního vrchu ve Žloukovicích.

 

Na stálo se přidal na housle z nás nejstarší už důchodce, jednoruký houslista Vendelín Káš.

Po odchodu Viléma Vlčkovic začal hrát na basu Venca Beznoska ( Školník). Přišel taky na kytaru Pepík Zíka s jeho známým humorem.

 

A začala doba hraní kde se dalo. Jezdili jsme za hranice okresu a kraje, absolvovali nespočet potlachů, kuličkových turnajů na Mokrých vratech, koncertů v Riegráku.

 

Doma v Berouně jsme hráli na několika bálech na Plzeňce, hráli v letním kině se Schovankami a vyhráli krajské kolo trempských skupin, jak se za totality museli všichni nazývat.

 

Začínalo u nás v kapele spousta kluků, kteří pak hráli v různých skupinách. Odchovali jsme jich dost..

 

S pozdravem Ahoj, Jirka Pokorný